Beskrivning
Finslipa ditt fotarbete
Bhangra decket från Loaded är tillbaka i en uppgraderad version, denna gång som en komplett longboard med Paris truckar, Jehu kullager och Orangatang Stimulus hjul. Den nya versionen kommer med en konstruktion av basalt och epoxy vilket resulterar i ett lättare, starkare och mer ekovänligt dancer deck.
Deck till dans och freestyleåkning
Bhangra V2 är tänkt som en dancerboard men fungerar även utmärkt till freestyle åkning eller för dig önskar glida runt på gatorna.
- God övergång från sida till sida tack vare dess prominenta konkav och rocker-form
- Bra till pop tricks och manuals tack vare dess runda nos och långa tail
- Grovt 80-korns griptape i fram och bak för extra bra grepp vid tricksande
- Finare 50-korn griptape på mittdelen så du kan röra fötterna fritt och slipper skada fingrarna när du tar tag i brädan
Ekovänlig och hållbar
Bhangra V2 decket från Loaded är sammansatt av kåda skapat från trädsav. Kådan är skördad för hand och är ett förnybart material i jämförelse med vanligt oljebaserat lim.
V2 Bhangra kommer även med flera lager basaltmaterial mellan bambuträt, detta skapar en mer hållbar och lätt konstruktion med en hel del flex. Basaltmaterialet är ekovänligt då det kräver en del mindre behandling än exempelvis glasfiber då det redan naturligt har processats av vulkaner.
Rekommendation av flex
Flex 1 = 130-300+ lbs (60-136+ kg). Perfekt för de lite tyngre åkarna och tricksters.