Beskrivning
Om du strävar efter att hålla hög fart på längdskidorna genom att enbart staka - är Fischer Speedmax IFP Double Poling längdskidor gjorda speciellt för detta.
De här skidorna är särskilt designade för att möta kraven på bästa möjliga kraftöverföring, lätt vikt och flexibelt spann för klättring.
Kolfiber-konstruktionen och spets och bakände av carbon ger en kraftfull design. DTG World Cup Plus belagstruktur är djupare och grövre och ideal för varma och våta förhållanden.
De här klassiska längdskidorna kommer med en förmonterad IFP (Integrated Fixation Plate), Den passar ihop med Fischer och Rossignol Turnamic bindningar. Pjäxor som är kompatibla med Turnamic bindningar är: Turnamic, Rottefella NNN och Salomon Prolink.
Rekommenderad längd: Välj en skida som passar skidåkarens vikt, och är c:a 25 cm längre än åkarens kroppslängd.
SKidlängd vs skidåkarens vikt:
197cm - 55kg - 74kg
202cm - 65kg - 84kg
207cm - 70kg - >90kg