Produkten är utsåld, och förväntas inte att komma i lager igen. Visa liknande produkter
×
Meny

NJR Aggressive Inlines

(9)
Video
Video
Slutsåld vara. Kan inte levereras
Visa liknande produkter

Beskrivning

Dessa Rollerblade NJR aggressive skates är en bra startpunkt om du önskar utforska denna sport. De är specifikt designade för att gör tricks, grinds eller hopp i skateparker och på gatorna. På dessa Rollerblade aggressive skates finner du en hård känga. Så om bra kraftöverföring och support är något du letar efter så kommer denna kängans konstruktion ge dig detta.

  • High-Cut cuff ger dig maximal stötta vid ankeln för stabilitet och minskar trötthet i dina muskler
  • Anti-rockered ram med mindre hjul i mitten, så att du får mycket utrymme för grinds
  • Powerstrap låsning för att hålla hälen på plats med ett extra spänne för säkrad passform och ökad kotroll
  • 58mm hjul med en hårdhet på 90A och en bred profil för snabb hastighetsökning och solida landningar av dina tricks
  • UFS (Universal Frame System) är ett monteringssystem som ger dig flera möjligheter när det kommer till att variera din setup och att para ihop olika ramar och kängor
  • Inbyggd liner som hålls på plats av den yttre kängan motverkar rörelse av linern och ger dig komfort och dessutom en mer direkt hanteringskontroll
  • Kombinationen av mesh och skum som andas gör att fodret håller dina fötter komfortabla och välventilerade
  • 42mm grind wheels finns på den här setupen för att minimera risken för wheel bites när du grindar

Kom ihåg att kontrollera alla bultar och skruvar innan första användning, och spänn åt om det behövs. Vänligen notera att du även ska underhålla produkten regelbundet och efterspänna skruvar och liknande vid behov.

Specifikationer

Hjul diameter:
58mm
Hjul hårdhet:
90A
Ramtyp:
Anti-rocker setup
Nivå:
Medelnivå
Känga/Skal typ:
Hård
Innerkänga detaljer:
Inbyggd, Stötdämpning, Anatomiskt utformad
Låssystem:
Snöre, Powerstrap, Mikro-justerings spänne
Kullager precision:
SG5
Grind hjul:
42mm
Ram material:
Komposit
Känga material:
PU-läder, Plast
Innerkänga material:
Mesh, Skum
Cuff:
Stabil, Hög ankelstöd, Integrerad bärslinga
Montering:
UFS
Rekommenderad för:
Aggressive skating

Tillverkare

Namn:
Tecnica Group S.p.A.
Gatuadress:
Via Fante d'Italia 56
Postnummer:
31040
Postort:
Giavera del Montello
Land:
Italien
E-mail:

Recensioner

Skriv en recension
Visa alla

SkatePro