Beskrivning
Burton Swath Boa snowboardboots är fantastiska boots för all-mountain, med medium-hård flex.
Dessa boots har dubbelt Zone Boa. Det gör det inte bara enkelt att omsluta dina fötter perfekt med Boa justeringshjul, det ger även en mycket mer precis omslutning tack vare det dubbla zon-systemet. Detta innebär att istället för en kanal för snörningen har dessa boots två separata kanaler för varje dubbel Boa hjulsnörning. På så sätt sitter bootsen mer exakt och tight så du får bättre kontroll, känsla och kraftöverföring.
Imprint 3 foder har mycket bra funktioner som säkerställer bra passform, optimerad kraftöverföring och skön komfort. De har en teknologi som andas, då de använder termiskt aktiverat kol som är invävt i fodret. Burton kallar denna teknologi för Dryride Heat Cycle Lining. Detta utstrålar och reflekterar kroppsvärme för att hålla dina fötter varma, samtidigt som de låter fukt avdunsta.
Focus Cuff är implementerad för att optimera komfort och kontroll. De ser till att dina fötter är väl omslutna, att hälen håller sig på plats och att dina vader får stöd av stretchzoner i neopren.
Avslutningsvis har dessa snowboardboots för all-mountain och backcountry medium flex (Respons: 5), och du får komfort genom den gjutna EVA-fotbädden och Vibram yttersulor med utmärkt studs och dämpning.